Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
13.12.2012
redakcja memori.pl
Czy ktoś jeszcze pamięta...
Czy ktoś jeszcze pamięta grudzień 1981,  „rozmowy kontrolowane” i godzinę milicyjną?
 
Dzisiaj na pewnych płaszczyznach można dyskutować o taktyce politycznej, poprzednim ustroju państwa, minionych wydarzeniach społecznych. Wielu może jeszcze mieć żywo w pamięci sytuacje, które dotknęły ich osobiście. Są tacy, którzy na rozmytym tle wydarzeń, mają wspomnienia o przyziemnym bytowaniu.
 
Pomijając rozważania na temat słuszności wprowadzenia stanu wojennego, na mocy uchwały Rady Państwa, można przybliżyć okres jakim były dwa lata sytuacji nadzwyczajnej, uwzględniając osoby, które stały się ofiarami represji władz komunistycznych w Polsce w latach 1981 – 1983. Należałoby również wspomnieć, że do zmiany ustroju w 1989 roku trwały rozmaite jawne oraz mniej głośne starcia służb porządkowych z działaczami opozycji czy zwykłymi obywatelami.  
 
12 grudnia 1981 roku wielu mieszkańców Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie miało pojęcia że w przeciągu kilku godzin gen. Wojciech Jaruzelski publicznie ogłosi, że „ojczyzna nasza znalazła się nad przepaścią”. Ponad to należy tłumić chaos, uchronić kraj od katastrofy, podźwignąć polską gospodarkę. Taka była wersja oficjalna ogłoszona przez Ministra Obrony Narodowej. W praktyce zaczęły się akcje mające na celu aresztowania i internowanie działaczy opozycyjnych, szkodzących reputacji władzy. To jej autorytet i wyłączność próbowano przywrócić. W pewnej mierze starano się stłumić demokratyczny głos obywateli oraz zaostrzyć kontrolę życia społecznego.  
 
Stan wojenny oraz niespełna 40  lat surowego ustroju politycznego, przyniosło wiele ofiar śmiertelnych. W wyniku ustanowień 13 grudnia 1981 dochodziło do strajków protestacyjnych, które niejednokrotnie krwawo stłumiono. Na kartach historii zapisały się chociażby manifestacje w Stoczni Gdańskiej, Hucie im. Lenina w Krakowie, Stoczni im. Warskiego w Szczecinie. Otwierano ogień do protestujących w kopalni Wujek czy KWK Piast. Również odbywały się demonstracje na ulicach miast.
 
Wraz z dniem 13 grudnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. Skłania on do refleksji nad pojęciem wolności. W państwie, nad którym powiewają sztandary propagandy wolność jest pozorna, a bezpieczeństwo staje się iluzją, która ma bronić obydwie strony od kryzysu, zapewniać harmonię. Jednak kiedy w relacjach nie ma prawdy nawet siłą nie wymusi się ładu.     
 
Tego dnia złóżmy hołd tym, których walka, ale i niesprawiedliwa śmierć jest dla nas wyrazem wolności.
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.