Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
03.01.2014
redakcja memori.pl
Człowiek kontra świat

Laureat literackiej Nagrody Nobla – pisarz. Przyjaciel Jeana Paula Sartre'a – filozof. W 54. rocznicę śmierci wspominamy Alberta Camusa, jednego z najbardziej cenionych europejskich myślicieli XX wieku.

Urodził się i wychował na przedmieściach Algieru. Bardzo był związany ze swoim miastem rodzinnym. W chwili śmierci znaleziono przy nim rękopis wydanej później powieści „Pierwszy człowiek”, której nie powinno się analizować w oderwaniu od kontekstu miasta. Albert Camus znany jest głównie jako autor powieści-paraboli „Dżumy”, „Obcego”, „Upadku”. Pisał także eseje filozoficzne - „Mit Syzyfa”, „Człowiek zbuntowany”. Wszystkie utwory oscylują wokół tematyki samotności człowieka, jego zmagań z egzystencją, światem oraz moralnością. Wraz z Jeanem Paulem Sartrem zostali uznani za twórców filozofii egzystencjalnej, od czego Camus się odżegnywał. W 1957 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla. Według komisji pisarz poruszał w swoich utworach ważne problemy egzystencjalne dotykające ludzi w każdym miejscu i czasie na ziemi.

Po ukończeniu studiów pracował jako dziennikarz. W czasie II wojny światowej pisał do francuskim magazynów, m.in. ''Paris-Soir”, także działał przeciwko Nazistom. W przeciągu kilku lat związany był z różnymi ruchami politycznymi. Skłaniał się ku ideologii wczesnego komunizmu, następie związał się z francuskim ruchem anarchistów, ostatecznie jego udział w II wojnie światowej zadecydował, że stał się pacyfistą i przeciwnikiem stalinizmu.

Większość utworów Alberta Camusa nie jest wolnych od kontekstów społeczno-politycznych. Dzisiaj w powszechnym obiegu funkcjonuje wiele sentencji, które źródło mają w utworach pisarza. Dzięki jego trafności i prostocie językowej są chętnie przytaczanymi sformułowaniami o wydźwięku filozoficznym oraz emocjonalnym. Wyrażają pewne prawdy życiowe, jednak dla poprawnego zrozumienia i odbioru ważna jest znajomości ich kontekstów historycznoliterackich.

W 1960 roku miał miejsce nieszczęśliwy wypadek samochodowy, który przerwał życie dobrze już znanego oraz cenionego pisarza i filozofa.

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.