Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
11.05.2014
redakcja memori.pl
Czas na mnie - o Macieju Kozłowskim

11 maja 2014 roku mija 4. rocznica śmierci Macieja Kozłowskiego: aktora filmowego, teatralnego telewizyjnego, a we wspomnieniach przyjaciół – fantastycznego człowieka.

Od lat 80. występował na deskach teatrów – między innymi Teatrze Nowym w Poznaniu oraz Teatrze Narodowym w Warszawie, z którym był związany do śmierci.

Często był obsadzany w rolach czarnych charakterów chociażby w filmach „Psy” czy „Miasto prywatne”. Miał jednak na koncie wiele innych, równie ciekawych kreacji, chociażby w „Ogniem i mieczem”, „Wiedźminie”, „Starej baśni”, „Kingsajz”, a także popularnych serialach „39 i pół”, „M jak miłość”, „Odwróceni”.

Wielu aktorów i reżyserów, z którymi na co dzień współpracował wspomina jego zaangażowanie, talent i niebywałą lekkość występowania przed kamerą.Osoby z jego otoczenia wspominają go jako ciepłego, życzliwego człowieka: „Jakby go ktoś nie znał, w życiu by nie powiedział, że to znany aktor. Taki był ludzki”.

W pewnym momencie życia zamieszkał w zacisznym miejscu, gdzie cieszył się pięknem natury, jeździł konno (co zresztą stanowiło jego ogromną pasję). Gąsawy Plebańskie były azylem dla aktora, który na co dzień konfrontował się ze zgiełkiem wielkich miast.

Maciej Kozłowski był przykładem człowieka, który mimo sławy, nadal pozostał sobą. Choroba, z którą się zmagał od ośmiu lat (wirusowe zapalenie wątroby typu C) powoli odbierała mu siły, bolesne i trudne chwile sprawiły, że gasł jak płomień na oczach najbliższych.

W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne ukazała się książka Agnieszki Kowalskiej, żony Macieja Kozłowskiego, zawierająca wspomnienia o aktorze. „Czas na mnie” to portret człowieka o wielkim sercu...

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.