Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Cmentarz leśny w Laskach
, Laski, Polska

ogólna ilość memori dodanych do cmentarza: 0
ogólna ilość znanych memori dodanych do cmentarza: 1
GoogleMaps
Google maps
Informacje o cmentarzu
status: zweryfikowane
cmentarz dodany przez redakcję memori.pl
typ cmentarza wyznaniowy
rodzaj cmentarza rzymskokatolicki
charakter cmentarza specjalny
stan cmentarza czynny
 
państwo Polska
województwo mazowieckie
powiat warszawski zachodni
gmina Izabelin
miejscowość Laski
dzielnica -
Nazywany inaczej cmentarzem zakładowym. Cmentarz znajduje się w północno-zachodniej części Zakładu dla Niewidomych w Laskach, w lesie sosnowym na skraju Puszczy Kampinoskiej. Cmentarz powstał w latach 20. XX wieku wraz z Zakładem dla Niewidomych i spoczywają tutaj wyłącznie zasłużeni dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, jego przyjaciele, pracownicy oraz w równych rzędach siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża, opiekujące się Zakładem. Leżą tu również przedstawiciele katolickich kręgów warszawskiej inteligencji, od czasów przedwojennych związanej duszpastersko i duchowo z Laskami i siostrami franciszkankami.

Cmentarz ten nie jest duży i położony jest nieco na uboczu, a groby na nim są bardzo skromne, szczególnie zakonne. Pośrodku cmentarza znajdują się groby założycieli Zakładu - tu pochowana jest hr. Elżbieta Róża Czacka, ks. Antoni Marylski, ks. Władysław Korniłowicz (grób symboliczny, ciało po ekshumacji w kościele św. Marcina w Warszawie) i inni. Dalej znajdują się groby ludzi zasłużonych nie tylko dla Zakładu, ale dla polskiej literatury, nauki i kultury, takich jak Antoni Słonimski, Halina Mikołajska, Marian Brandys, Stanisław Stomma, Jan Lechoń, także politycy, uczeni i architekci.
 
Pochowani na cmentarzu przewiń do góry
zmarły data urodzenia data śmierci miejsce pochówku zapal świeczkę
Mini
Tadeusz Mazowiecki
18.04.1927  28.10.2013 sektor sektor nieznany
Pokaż
przewiń do góry
Mimo naszych należytych starań, rzetelności i dbałości o detale nie gwarantujemy, iż zamieszczone przez redakcję memori.pl na portalu informacje są wolne od błędów. Powyższy plan ma charakter pomocniczy, a wskazywane miejsca pochówków mogą znajdować się w innych lokalizacjach.