Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej
przy al. Armii Poznań, Poznań, Polska

ogólna ilość memori dodanych do cmentarza: 0
ogólna ilość znanych memori dodanych do cmentarza: 0
GoogleMaps
Google maps
Informacje o cmentarzu
status: zweryfikowane
cmentarz dodany przez redakcję memori.pl
typ cmentarza wojenny
rodzaj cmentarza inny
charakter cmentarza wojskowy
stan cmentarza nieczynny
 
państwo Polska
województwo wielkopolskie
powiat Poznań
gmina Poznań
miejscowość Poznań
dzielnica -
Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej
Galeria
Na poznańskim cmentarzu spoczywają szczątki 427 żołnierzy i oficerów. Centralnym punktem nekropolii jest Krzyż Ofiarności. Na wyższym tarasie znajdują się mogiły z czasów I wojny światowej i część z II wojny, na niższej tylko z II wojny światowej (kwatery 5-8). Cały teren jest starannie utrzymany, obsiany trawą. Z trzech stron otoczony jest żywopłotem, a z czwartej murkiem oporowym. Obecny wygląd nekropolii odzwierciedla inne cmentarze wojenne Wspólnoty Brytyjskiej na świecie.

Założony został w 1925r. na wydzielonym fragmencie cmentarza starogarnizonowego, dlatego do dziś można się często spotkać z nazwą: "Brytyjski Cmentarz Garnizonowy".
Po zakończeniu I wojny światowej mogiły żołnierzy brytyjskich zewidencjonowano w 28 miejscach Polski. Opieka nad tak porozrzucanymi nekropoliami byłaby bardzo utrudniona, dlatego strona brytyjska postanowiła zgrupować mogiły na kilku głównych cmentarzach. Jednym z takich miejsc był Cmentarz Garnizonowy w Poznaniu. O wyborze przesądziła lokalizacja miasta, a także dogodna jak na owe czasy sieć linii kolejowych. Grunt pod cmentarz w wieczne użytkowanie został przyznany Komisji Grobów Wojennych Imperium Brytyjskiego w lipcu 1925r. przez polski rząd. Prace związane z ekshumacją i przeniesieniem mogił trwały do października 1925 roku. W 1926 groby opatrzono kamiennymi tablicami, które w swej formie były zbliżone do współczesnych. Kwaterę zdobił Krzyż Ofiarności, zwany także Krzyżem Poświęcenia, podobny do istniejącego obecnie, ale postawiony w innym miejscu.
Mimo naszych należytych starań, rzetelności i dbałości o detale nie gwarantujemy, iż zamieszczone przez redakcję memori.pl na portalu informacje są wolne od błędów. Powyższy plan ma charakter pomocniczy, a wskazywane miejsca pochówków mogą znajdować się w innych lokalizacjach.