Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Cmentarz Garnizonowy na Cytadeli
przy al. Armii Poznań, Poznań, Polska

ogólna ilość memori dodanych do cmentarza: 0
ogólna ilość znanych memori dodanych do cmentarza: 0
GoogleMaps
Google maps
Informacje o cmentarzu
status: zweryfikowane
cmentarz dodany przez redakcję memori.pl
typ cmentarza wojenny
rodzaj cmentarza inny
charakter cmentarza wojskowy
stan cmentarza nieczynny
 
państwo Polska
województwo wielkopolskie
powiat Poznań
gmina Poznań
miejscowość Poznań
dzielnica -
Cmentarz Garnizonowy na Cytadeli
Galeria
Cmentarz Garnizonowy usytuowany jest na zboczu Cytadeli. Jego teren, podzielony na 9 kwater, obejmuje powierzchnię około 2,5ha. Współczesny Cmentarz Garnizonowy zajmuje obszar cmentarza nazywanego przed II wojną światową "nowym cmentarzem garnizonowym". Nazwa odróżniała go od położonego na wschód "starego" cmentarza garnizonowego ("starogarnizonowego") - założonego przez Prusaków w pierwszej połowie XIX wieku na potrzeby powstającej twierdzy.

"Nowy cmentarz garnizonowy" ukształtował się w wyniku rozwoju "starego" cmentarza w kierunku zachodnim poprzez przeznaczanie nowych terenów na pochówki początkowo związane z Wojskami Wielkopolskimi. Najstarsze więc kwatery Cmentarza Garnizonowego to chronologicznie kwatery IX, VIII, VII, które tworzyły mogiły powstańców wielkopolskich oraz ofiar wojny polsko-bolszewickiej i gdzie pierwsze polskie pochówki sąsiadowały z mogiłami niemieckimi. W początkach 1919 r. odrębne pole grzebalne zyskali lotnicy - najbardziej na zachód wysuniętą kwaterę I.

Rok 1922 r. uznaje się za początek "nowego cmentarza garnizonowego", a kolejne powstające kwatery to VI i górna część V.
W latach następnych cmentarz stopniowo rozrastał się w dół stoku, w stronę dzisiejszej al. Armii Poznań - kwatery V (dolna część), IV, III i w końcu II.

Liczba pochowanych osób: 1521
Liczba mogił: 1491

W latach osiemdziesiątych przeprowadzono wewnętrzny podział cmentarza na część garnizonową oraz na cmentarz powstańców wielkopolskich i innych żołnierzy poległych w latach 1918-1920.
Mimo naszych należytych starań, rzetelności i dbałości o detale nie gwarantujemy, iż zamieszczone przez redakcję memori.pl na portalu informacje są wolne od błędów. Powyższy plan ma charakter pomocniczy, a wskazywane miejsca pochówków mogą znajdować się w innych lokalizacjach.