Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
Cmentarz Bohaterów Polskich 1939-1956
, Poznań, Polska

ogólna ilość memori dodanych do cmentarza: 0
ogólna ilość znanych memori dodanych do cmentarza: 0
GoogleMaps
Google maps
Informacje o cmentarzu
status: do weryfikacji
cmentarz dodany przez redakcję memori.pl
typ cmentarza wojenny
rodzaj cmentarza -
charakter cmentarza wojskowy
stan cmentarza nieczynny
 
państwo Polska
województwo wielkopolskie
powiat Poznań
gmina Poznań
miejscowość Poznań
dzielnica -
Cmentarz Bohaterów Polskich 1939-1956
Galeria
cmentarz tworzą trzy tarasy, nad którymi góruje pomnik Ryszarda Skupina z 1967 roku, poświęcony pierwotnie członkom Polskiej Partii Robotniczej poległym w latach okupacji. Od 1989 roku upamiętnia on ofiary walk o niepodległość w latach 1939-1956.

Na górnym tarasie znajduje się zespół mogił trzynastu ofiar poznańskiego czerwca 1956. Pomiędzy ich mogiłami usytuowano 6 grobów masowych. W czterech z nich włożono szczątki 76 osób rozstrzelanych w Forcie V. Pod piątą płytą znajdują się prochy więźniów straconych i spalonych przez Niemców w krematorium i spalarni śmieci. Szósta mogiła kryje 14 osób straconych w roku 1939 i 1940 na cmentarzu na Golęcinie.

Środkowy taras kryje 82 groby mieszkańców Poznania. W walkach o Cytadelę w lutym 1945 roku wzięło udział przeszło 1000 poznaniaków zmobilizowanych w ostatniej chwili przed szturmem, z których jak szacuje się około 100 osób poległo. Poznaniacy często pełnili rolę łączników pomiędzy oddziałami. W ich szeregach oprócz osób wcielonych przymusowo znaleźli się też ochotnicy grupy Armii Krajowej por. Jerzego Kieszczyńskiego i ppor. Mieczysława Patzera. Poznaniacy otrzymywali zadania inżynieryjno-saperskie, transportowe, ewakuacji rannych, a po wyposażeniu w broń wcielono ich również do oddziałów szturmujących Cytadelę. "Cytadelowcy" pod ciągłym ostrzałem z niemieckich stanowisk obronnych zbudowali przejście przez fosy, co umożliwiło przerzucenie do wnętrza fortu ciężkiej broni i wojska.

Ku czci poległym dolnej części kwatery ustawiono granitowy obelisk z metalową tablicą.

Na dolnym tarasie w kwaterze 1 znajdują się mogiły zbiorowe i symboliczne.

Po obu stronach kwatery usytuowano płyty kryjące prochy więźniów obozu w Żabikowie spalonych przez Niemców żywcem w styczniu 1945 roku. Napisy odwołują się do miejsc kaźni Polaków: obozu w Żabikowie, Domu Żołnierza, więzienia przy ul. Młyńskiej, Fortu VII, lasów rożnowskich i palędzkich. Pośrodku kwatery umieszczono dwie granitowe stele.

Do grobów masowych włożono też szczątki ofiar terroru stalinowskiego z lat powojennych pomordowanych przy Niegolewskich, na Kochanowskiego, 27 Grudnia, Młyńskiej i Szylinga.

Pośród innych ofiar II wojny światowej swoje miejsce spoczynku znalazło tu 39 żołnierzy i oficerów 3. Pułku Lotniczego, którzy zginęli podczas bombardowania lotniska na Ławicy 1 września 1939 roku. Na płycie nagrobnej od 1963 roku stoi skromny pomnik autorstwa rzeźbiarza Ryszarda Skupina.

Na tej części cmentarza Bohaterów Polskich można odnaleźć symboliczną mogiłę upamiętniającą harcerzy - Zbigniewa Kosmowskiego i Bogdana Dybizbańskiego a także grób członków komórki Związku Odwetu Armii Krajowej, których stracono 8 stycznia 1943 r. w Forcie VII.

Swój pomnik mają też członkowie Związku Walki Młodych, polegli już po wojnie w walkach w latach1945-48.
Mimo naszych należytych starań, rzetelności i dbałości o detale nie gwarantujemy, iż zamieszczone przez redakcję memori.pl na portalu informacje są wolne od błędów. Powyższy plan ma charakter pomocniczy, a wskazywane miejsca pochówków mogą znajdować się w innych lokalizacjach.