Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
06.07.2014
redakcja memori.pl
Charyzmatyczny wspinacz

6 czerwca 2014 roku mija 3. rocznica śmierci Wojciecha Kozuba – jednego z wybitniejszych wspinaczy młodego pokolenia.

Z wykształcenia był geografem. Zawodowo zajmował się alpinizmem i wspinaczką górską, ponadto był instruktorem wspinaczki sportowej. Związany był z Klubem Wysokogórskim w Krakowie.

Pierwsze doświadczenia zdobywał już w okresie szkoły średniej u boku wiernego towarzysza Łukasza Depty. W późniejszym czasie był uczestnikiem wielu wypraw letnich i zimowych oraz honorowych przejść w Polsce i za granicą. Wspinał się między innymi w Tatrach, Alpach, w Pamirze, Himalajach, Kaukazie, Karakorum.

Wojciech Kozub został kilkakrotnie odznaczony prestiżowymi nagrodami, między innymi Kolosem (w 2007 roku) za wspinaczkę w Karakorum oraz nagrodą imienia Andrzeja Zawady (2009) za całokształt osiągnięć. Był uczestnikiem projektów wspinaczkowych, w tym kierownikiem „Polskiego Himalaizmu Zimowego 2010-2015”.

Wojciech Kozub we wspomnieniach bliskich i znajomych ze środowiska został zapamiętany jako charyzmatyczny i pełen pasji wspinacz, który miał przed sobą wiele ambitnych planów do spełnienia.

W lipcu zginął pod kamienną lawiną podczas zejścia z Mont Blanc w Grand Couloir.

 

Lipiec jest miesiącem dogodnym do wspinaczki górskiej, jednak równocześnie w okresie letnim ginie wielu zaangażowanych w tę dziedzinę sportu ekstremalnego.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.