Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
23.01.2014
redakcja memori.pl
Cesarz reportażu
W 2007 roku odszedł wybitny w swoim fachu reportażysta, publicysta i śmiało można stwierdzić – podróżnik Ryszard Kapuściński. Przedstawiamy krótkie wspomnienie w 7. rocznicę śmierci.
 
Pochodzący z Pińska i od najmłodszych lat wędrujący po świecie pisarz, doświadczał działania systemów totalitarnych. Mimo wielokrotnej zmiany miejsca zamieszkania pozostała w nim pamięć i swojego rodzaju uwielbienie do miejsca rodzinnego. Powracał do tego motywu i uwieczniał go poprzez podróże do ubogich i stale o coś walczących krajów. Miało to także związek z jego przyszłym zawodem. Lata 50. to początek jego wielkich podróży i co za tym idzie cyklu wielu reportaży. Do najbardziej znanych tytułów należą: debiut książkowy „Busz po polsku” (1962), „Chrystus z karabinem na ramieniu” (1975), „Cesarz” (1978), „Podróże z Herodotem” (2004).
 
W młodości poznał środowisko literatów polskich. Jego debiut literacki i początkowa twórczość utorowały mu drogę do kariery dziennikarskiej. Pierwsze reportaże, dzięki którym zyskał rozgłos pisał do „Sztandaru Młodych”. Wyjazd 24-letniego Kapuścińskiego do Indii sprawił, że poświęcił się w całości pracy reportażysty. Kolejne wyprawy, m.in. do Chin, wzbogaciły go o nowe doświadczenia. Zrozumiał istotę i intensywność obranej drogi życiowej. Odszedł ze „Sztandaru Młodych”, związał się z Polską Agencją Prasową oraz „Polityką”, których był korespondentem. Uwieczniał rozmaite spotkania, rozmowy, style życia, napotkane często przypadkowo miejsca.
Rozliczne wyjazdy owocowały zapisem ciekawych i kontrowersyjnych wydarzeń. Kilkakrotnie był świadkiem rewolucji, które miały miejsce w różnych zakątkach świata. Zdarzyło się także, że podczas wojny domowej w Kongo, gdzie pełnił swoje funkcje publicystyczne, został skazany na śmierć, czego cudem udało mu się uniknąć…  
 
W swoich reportażach poruszał tematy emigracji, wojen, reżimów. Dobrze poznał czym był totalitaryzm, ucisk i niestrudzona walka o wolność oraz prawa. Publikacje Kapuścińskiego stały się także doskonałym źródłem wiedzy o świecie, jego problemach, ideach. Opisał działania słynnych dyktatorów i prezydentów: Che Guevary, Salvadora Allende oraz upadek Haile Selassiego.
 
W ciągu całego życia odbył mnóstwo podróży: od dalekich Chin, Bliskiego Wschodu,  Indii, Afryki i Etiopii, po Amerykę Łacińską, Kube. Jego doświadczenie nie przyćmiło kontrowersji związanych z jego osobą nawet po śmierci.
 
 
 
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.