Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
09.10.2014
redakcja memori.pl
Bard Grechuta - 8. rocznica śmierci Marka Grechuty

9 października 2014 roku mija 8. rocznica śmierci jednego z wybitniejszych polskich muzyków – kompozytora, autora tekstów, poety Marka Grechuty.

Urodzony w 1945 roku artysta od najmłodszych lat interesował się muzyką. Uczył się gry na fortepianie. Ponadto był uzdolniony w dziedzinie malarstwa, czym chętnie się zajmował także w dorosłym życiu.Praktycznie od zawsze pasjonował się poezją, zajmowała go twórczość polskich pisarzy. Zaowocowało to stworzeniem wielu znakomitych tekstów piosenek, które często istnieją niezależnie od kontekstu muzycznego.

Od 1966 roku Marek Grechuta wraz z cenionymi muzykami (Markiem Jackowskim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem) współtworzył zespół Anwa, który przetrwał wraz z wieloma przerwami i zmianami składu niemalże 40 lat (bez udziału muzyka). Rok później dzięki znakomitemu wykonaniu utworów „Niepewność” i „Tango Anwa” na Festiwalu Piosenki Studenckiej zdobył Grand Prix dla grupy oraz drugie miejsce jako solista. 1971 rok przyniósł muzykowi większe blaski sławy. Wtedy to zasłynął piosenką „Korowód” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Kolejne lata przyniosły solową karierę Marka Grechuty. Nagrał albumy, na których znalazły się znane i lubiane utwory: „W malinowym chruśniaku”, „Wiosna – ach to ty”, „Korowód”, „Dni, których nie znamy”, „Będziesz moją Panią”. Związany był z Piwnicą pod Baranami, stworzył także własną Piwnicę pod Różą.

Jego ostatnia płyta „Niezwykłe miejsca” była zwieńczeniem kariery muzyka, uznawanego przez wielu za najważniejszego przedstawiciela poezji śpiewanej w Polsce. Mimo trudnych przeżyć i chorób, które napotkał na swojej drodze, przez najbliższych został zapamiętany jako pełen poczucia humoru, spontaniczności, nie przywiązywał zbytniej uwagi do popularności i sławy. Jego żona Danuta przez całe życie była jego wsparciem. Często wspominała, że ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy. Te przywoływane, przez wielu entuzjastów Grechuty, słowa stały się tytułem jednego z najbardziej znanych, cytowanych i lubianych utworów...

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.