Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
15.08.2013
redakcja memori.pl
Absurd w anarchii

15 sierpnia 2013 roku w Nicei zmarł wybitny dramatopisarz, jeden z prekursorów dramatu i teatru absurdu w Polsce - Sławomir Mrożek.

„Świat przeszkadza mi w życiu” - te słowa idealnie opisują stosunek Sławomira Mrożka do otoczenia i jego wszelakich zjawisk. Potrafił w idealny sposób zaobserwować konflikt międzyludzki oraz kryzys współczesnych wartości. Po mistrzowsku kreował w groteskowym i absurdalnym świetle postaci, które w chaosie zdarzeń nie są w stanie logicznie funkcjonować oraz popadają w konflikt systemem. Nawiązywał także do komedii mieszczańskiej, wzorowanej na utworach Gabrieli Zapolskiej. Najbardziej znanymi utworami Sławomira Mrożka są dramaty „Tango” oraz jednoaktówka „Emigranci”, które w filozoficzny sposób oscylują wokół tematyki mechanizmów społecznych i psychologii konkretnej jednostki. Pisał także opowiadania, był autorem zbiorów „Słoń” czy „Wesele a Atomicach”. Znany był również jako rysownik. Swoje satyryczne ilustracje publikował m.in. w „Przekroju”, „Dzienniku Polskim”, „Szpilkach”. W 2006 roku wydał autobiografię „Baltazar, autobiografia”, która jest zapisem, jego trudnych momentów w okresie powrotu do sprawności po przebytym udarze mózgu. W ostatnim czasie wiele zainteresowania wzbudziły ,,Dzienniki" wydane pod koniec 2010 roku w trzech tomach.

W ciągu całego swojego życia był emigrantem, który kilkakrotnie odwiedzał Polskę. W 2008 roku zdecydował się na stałe zamieszkać we Francji. Jego awangardowe dramaty były i są wielokrotnie przedstawiane na scenach teatrów w kraju i za granicą.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.