Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
09.09.2013
redakcja memori.pl
9.09. przez 9 miesięcy

Corocznie 9 września od 1999 roku obchodzony jest Światowy Dzień FAS, czyli dzień, w którym propagowana jest wiedza na temat alkoholowego zespołu płodowego.

W tym dniu na całym świecie (od 2004 r. także w Polsce) duży nacisk kładzie się na uświadamianie i edukowanie kobiet spodziewających się dziecka.

Jeśli w czasie ciąży przyszła matka nadużywa alkoholu uszkadza ona płód i bardzo prawdopodobnym staje się urodzenie dziecka, które będzie się nieprawidłowo rozwijać.

W okresie prenatalnym wszelki kontakt, nawet z minimalną dawką alkoholu, daje w przyszłości nieodwracalne zmiany w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Powoduje on zmiany w wyglądzie, a w zasadzie niedorozwój poszczególnych części twarzy. Ponadto bardzo wolno rozwija się fizjonomia dziecka, a także psychika, w której wiele funkcji umysłu nigdy się nie rozwinie. W znacznym stopniu w wyniku FAS zostaje uszkodzony ośrodkowy układ nerwowy, koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz zaburzona jest motoryka.

W czasie całego przebiegu ciąży w wyniku spożycia alkoholu, który przenika przez łożysko do płodu, kolejno uszkodzeniu ulegają mózg, serce, narządy płciowe, znacznie deformuje się wygląd zewnętrzny i rozwój umysłowy. Przyczynia się to też w wielu przypadkach do poronienia.

Istotne jest, aby nie tylko w Światowy Dzień przypominać kobietom i przyszłym matkom o skutkach picia alkoholu w okresie ciąży. Zdarza się, że nie tylko świadome, ale także bezmyślne sięganie po używki daje nieodwracalne zmiany, rzutujące na nowe życie. Jeśli jest taka możliwość w każdym przypadku należy reagować na widok kobiet sięgających po alkohol w czasie ciąży, tym samym ratując jej przyszłość.

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.