Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
01.08.2013
redakcja memori.pl
69. rocznica Powstania Warszawskiego

69 lat temu 1 sierpnia 1944 roku powstańcy podziemia stanęli do nierównej walki w odwecie za zniszczenie ojczyzny przez okupanta – o godzinie ,,W” wybuchło Powstanie Warszawskie.

31 sierpnia 1944 roku gen. Tadeusz „Bór” Komorowski wydał rozkaz o wybuchu powstania. Ludność stolicy bez dobrego uzbrojenia i jak dzisiaj wiadomo – bez cienia szans na wsparcie z zewnątrz, zaatakowała miasto oblężone przez Niemców. W ramach akcji „Burza”, w pierwszych dniach, walczącym udało się jedynie opanować m.in. gmach Prudentialu, elektrownię na Powiślu, magazyny na Stawkach, budynek Ratusza przy placu Teatralnym, Pałac Blanka. Większość akcji przeprowadzonych w trakcie kilku tygodniu okazała się totalną klęską. Z trudem powstrzymywano natarcie sił niemieckich, po kolei upadały grupy broniące poszczególnych dzielnic Warszawy.

W walkach, oprócz organizacji formalnych, wzięli udział także cywile, ludzie różnych profesji. Wiadomo, że Polacy byli słabo uzbrojeni, z bronią w ręku walczył co siódmy powstaniec. 2 października 1944 roku podpisano akt kapitulacji powstania. Stolica zrównana była z ziemią. Według bilansu, w ciągu 63 dni walk poległo 18 tysięcy samych powstańców, kilkadziesiąt zostało rannych. Zginęło ok. 150 tysięcy osób cywilnych, wiele z nich wypędzono z miasta, które zamieniło się w ruinę. Całe dowództwo Armii Krajowej wraz z 15 tys. powstańców znalazło się w niewoli niemieckiej.

Dzisiaj powstanie wywołuje wiele emocji i jest przedmiotem dyskusji na temat słuszności jego wszczęcia. Po latach wciąż żyją ludzie, którzy bezpośrednio pamiętają o tamtych wydarzeniach, mówią o tym jak wiele dla nich znaczyła walka, innym przekazywana jest relacja z pokolenia na pokolenie, zaszczepiany jest szacunek dla poległych powstańców, którzy heroicznie walczyli o wolność Polski. Obecnie mamy do czynienia także z takim stanowiskami, które wskazują na brak wyobraźni dowódców powstania. Mówi się, że wszczęcie walk było skrajnie nieodpowiedzialne i Polacy z góry skazani byli na niepowodzenie. Prawdopodobne jest, że dowódcy mieli pełną świadomość klęski, jednak słowa generała Okulickiego: „Musimy zdobyć się na czyn, który wstrząśnie sumieniem świata” zmobilizowały wielu do ostatecznej walki rozrachunkowej z nazistowskimi Niemcami.

 

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.