Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
22.06.2014
redakcja memori.pl
45. rocznica śmierci Judy Garland

22 czerwca 2014 roku mija kolejna rocznica śmierci znanej na całym świecie amerykańskie gwiazdy filmowej oraz piosenkarki Judy Garland.

Przedwcześnie zmarła aktorka pochodziła z rodziny o zacięciu aktorsko-muzycznym. Jej rodzice byli artystami wodewilowymi, prowadzili kinoteatr, w którym Judy Garland jako młoda dziewczynka występowała wraz z siostrami w trio The Gumm Sisters. Jednak jej debiut przypadł już na drugi rok życia, gdzie epizodycznie zaśpiewała u boku starszych sióstr.

W 1935 roku, wieku trzynastu lat, podpisała kontrakt z wytwórnią filmową Metro-Goldwyn-Mayer, która dała początek jej przyszłej karierze. W tym czasie jednak dość często była obiektem uszczypliwych uwag na temat swojego wyglądu, który usilnie starano się korygować. Śmiano się z jej niskiego wzrostu, twarz poddawano różnym zabiegom (np. zmieniano linię ust, nos), zmuszano ją do brania m.in. amfetaminy, aby wzmocnić jej wytrzymałość fizyczną, co w przyszłości było efektem uzależnienia i ciągłego wyczerpania. Kompleksy podsyciło przebywanie wśród „piękniejszych koleżanek ze szkoły” - Avy Gardner czy Elizabeth Taylor.

W tym okresie życia zaczęły się także pierwsze problemy emocjonalne i psychiczne, które w przyszłości były powodem między innymi załamań nerwowych oraz podejmowania prób samobójczych. Wieloletnia presja, która była wywierana na aktorce doprowadziła do przedwczesnej śmierci.

Judy Garland dzięki swojemu talentowi muzycznemu została doceniona i zaczęła grać w większych produkcjach. Po raz pierwszy zaśpiewała w filmie ''Broadway Melody 1938'' i ten występ zaowocował kolejnymi rolami większego formatu. W 1938 roku wystąpiła w musicalu '”Andy Hardy zakochany”, a rok później w wieku szesnastu lat zasłynęła główną rolą w „Czarnoksiężniku z Oz”, gdzie wykonała znany przebój ''Over the rainbow'', z czym jest kojarzona do dnia dzisiejszego. Powtórne wyświetlenie filmu w 1949 roku przyniosło ogromne zyski i został on wprowadzony jako pełnometrażowa produkcja telewizyjna, a utwór w wykonaniu Garland stał się standardem wykonywanym przez kolejnych piosenkarzy.

W kolejnych latach obsadzano ją w poważnych rolach dorosłych kobiet. Stała się jedną z czołowych gwiazd kina swoich czasów. Znana była z: „Kulis wielkiej rewii”, „Lasek na Brodwayu”, „Dla mnie i mojej dziewczyny”, „Spotkany się w St. Louis”, „Wyrok w Norymberdze”.

Za wykonanie ''On the Atchison, Topeka and the Santa Fe'' w „Dziewczętach Harveya” (1946) została nagrodzona Oscarem. Przyznano jej także wiele innych nagród filmowych i muzycznych, w tym kilkakrotnie: Złoty Glob, Nagrodę Tony, Grammy, oraz pośmiernie Grammy Lifetime Achievement Award.

Od lat 50. występowała w programach i filmach telewizyjnych. Prowadziła także swój własny program rozrywkowy „The Judy Garland Show”.

Na różnych etapach życia związana była z kilkoma mężczyznami ze świata filmu. Należeli do nich między innymi reżyser Vincente Minelli, z którym miała córkę, znaną aktorkę Lizę oraz Sid Luft, ociec Lorny i Joeyea, z którymi Garland występowała na koncertach pod koniec życia.

Mimo wielu zawirowań życiowych, nieudanych małżeństw, załamań psychicznych, złego stanu zdrowia, była znaną aktorką, cenioną na całym świecie.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.