Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
14.02.2013
redakcja memori.pl
14 lutego Dzień Chorego na Padaczkę

14 lutego to nie tylko dzień wzmożonego rytmu serca, bowiem w Polsce obchodzony jest również Dzień Chorego na Padaczkę. Tak więc święty Walenty to patron zakochanych oraz chorych na epilepsję.

Owa choroba często wzbudza w nas zmieszanie, szczególnie, jeśli nie wiemy jak się zachować, kiedy organizm drugiej osoby potrzebuje się wyładować poprzez napad padaczkowy. Nieznajome są nam także zasady pierwszej pomocy w chwili epilepsji.

Padaczka jest to choroba neurologiczna, powodowana zaburzeniem pracy mózgu, których efektem są samoczynne wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych (neuronach) organizmu. Choroba przybiera różne formy, charakteryzuje się różnymi stanami podczas ataku. Występuje najogólniejszy, standardowy podział przy rozpoznanej już padaczce. Najlżejszą formą jest krótka utrata świadomości. Innym stadium jest napad miokloniczny, a dalej także atoniczny, pozbawiający przytomności (forma klasycznego omdlenia). Na końcu wyróżniamy tak zwany napad toniczno-kloniczny, który silnie oddziałuje na obezwładniony organizm (zaburzenie pracy zwieraczy, utrata świadomości nawet do 5 minut, drgawki).

Istnieją specjalne badania, które umożliwiają wczesne wykrycie choroby. Należą do nich metody aktywacyjne takie jak m.in. fotostymulacja czy budzenie, które sprawdzają reakcje organizmu i prawdopodobieństwo padaczki.

Należy pamiętać, że pierwsze podejrzenie choroby powinno paść w przypadkach krótkich utrat świadomości czy przytomności. Pierwsze objawy z reguły mają łagodną formę.

Przyczyny choroby nie są do końca zależne od nas samych. Głównie decyduje o niej życie płodowe, kiedy na przykład może dojść do uszkodzenia mózgu w wyniku infekcji lub pewnych wad układu nerwowego. Późniejsza padaczka jest także możliwa jeśli matka w czasie ciąży przyjmuje alkohol, tytoń bądź się narkotyzuje. Epilepsja może również być wynikiem uszkodzenia mózgu w wyniku przebytych chorób – krwiaka, guza bądź urazu mózgu czy zapalenia opon mózgowych.

W Polsce u około 80% udaje się skutecznie zahamować padaczkę. Leczenie neurologiczne odbywa się głównie za pomocą podawania specjalnych leków, które mają na celu zapobieganie napadom padaczkowym.

Nadal pomimo akcji wspierających chorych istnieje pewne ogólne uprzedzenie. Uważani się za osoby niepełnosprawne.Trzeba być świadomym, że jest to choroba uleczalna i nie wyklucza nikogo z życia społecznego. Chorujący na padaczkę powinni być traktowani jako pełnoprawni obywatele, mogą przecież swobodnie funkcjonować na co dzień i cieszyć się życiem jak wszyscy.

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.