Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
11.02.2014
redakcja memori.pl
10. rocznica śmierci Ryszarda Kuklińskiego

Przez wielu uważany za szpiega i zdrajcę. Inni widzą w nim, tego, który podjął ogromne ryzyko i walkę w imię wolności kraju. Ryszard KuklińskiJack Strong, jaki był naprawdę? Wspominamy pułkownika w 10. rocznicę śmierci, która przypada na 11 lutego 2014 roku.

Wychował się w rodzinie patriotów. W czasie II wojny światowej angażował się w działalność konspiracyjną. W 1947 roku wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Z czasem poznał działanie systemu komunistycznego, przeciwko któremu zwrócił się będąc później sojusznikiem Amerykanów.

U końca lat 60. i u progu 70. był świadkiem wydarzeń, które nieodwracalnie zmieniły jego poglądy. Atak państw Układu Warszawskiego na Czechosłowację oraz wydarzenia z Grudnia 70' sprawiły, że Ryszard Kukliński nawiązał współpracę z wywiadem amerykańskim CIA. Miał on w przeciągu 10-ciu lat przekazać około 40 tysięcy dokumentów informujących o działaniach ZSRR oraz Układu Warszawskiego. Ze względu na swoje wysokie stanowisko, i środowisko, w którym przebywał, miał on dostęp do niemalże wszystkich wiadomości i planów ówczesnych władz. Przez wiele lat nie miały one pojęcia o jego działaniach. W samej Warszawie Kukliński miał wiele skrytek i nadajników, za pomocą których kontaktował się z wywiadem. Jego intencją było działanie na rzecz dobra państwa, podobno za pracę dla USA miał nie brać żadnych pieniędzy, jednak wielu historyków polemizuje z różnymi teoriami i niekiedy faktami, uznając Kuklińskiego za zdrajcę.

Sami Amerykanie, także dzisiaj pochlebnie wyrażają się o Ryszardzie Kuklińskim. Jego oficer prowadzący David Forden stwierdził, że Kukliński nie zdradził Polski, ponieważ nie była ona państwem autonomicznym. Co najwyżej mógł zdradzić system komunistyczny i ZSRR, pod którego rządami znajdował się wtedy kraj. Wyjawiał on tajemnice, broniąc jednocześnie ojczyzny.

Kiedy w 1981 roku działania pułkownika wyszły na jaw zbiegł wraz z rodziną z Warszawy. Po trzech latach został skazany na karę śmierci. W tym czasie aż do lat 90. przebywał pod Waszyngtonem, gdzie pracował jako analityk oraz doradca Pentagonu.

Wydarzenia z tamtego okresu podzieliły małżeństwo Kuklińskich. Powodem była domniemana śmierć (bądź zaginięcie) obojga synów (według jednej wersji z ręki KGB, innej w wypadku). Dzisiaj istnieją na ten temat pewne hipotezy, według których zarówno Waldemar jak i Bogdan żyją nadal w Stanach Zjednoczonych pod innym nazwiskiem, co umożliwiło im CIA w ramach programu ochrony świadków.

W 1997 roku umorzono śledztwo w sprawie Kuklińskiego. Za sprawą Józefa Szaniawskiego został on zrehabilitowany, oczyszczony z zarzutów i rok później odwiedził Polskę. Ta wizyta podzieliła społeczeństwo. Pułkownik Kukliński miał wielu zwolenników, przez których został ciepło przyjęty. Z drugiej strony już do końca życia był postrzegany jako szpieg i zdrajca poprzedniego systemu jak i państwa, miał działać na jego szkodę.

Życie i motywy działania pułkownika Kuklińskiego zostały uwiecznione, a także w pewien sposób obronione przez literatów i reżyserów filmowych. Do najbardziej znanych pozycji książkowych na temat Ryszarda Kuklińskiego należą „Mój przyjaciel zdrajca” Marii Nurowskiej, Józefa Szaniawskiego „Pułkownik Kukliński. Misja Polska”, „Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne” Benjamina Weisera. Znane są także filmy dokumentalne i najnowszy fabularyzowany „Jack Strong” Jerzego Pasikowskiego, osnute wokół jego kontrowersyjnej osoby.

 

 

Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.