Wirtualna wycieczka
home memori znane memori memori zbiorowe cmentarze artykuły pomoc
Memori wyszukiwarka
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa
wyszukiwarka zaawansowana: tekstowa mapa
Memori twoje konto
podaj e-mail
podaj hasło
kobieta mężczyzna
zapoznałem się i akceptuję regulamin
16.11.2012
memori.pl
Z profilaktyką na ty
Po raz kolejny 14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Jest to dobra okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na istotę choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Ważne, żeby pamiętać o osobach już zmagających się z cukrzycą, których leczenie nadal jest na niewystarczającym poziomie i nie odpowiada ich potrzebom.
 
Co roku na różnych spotkaniach, inicjatywach poruszane są zagadnienia dotyczące profilaktyki czy walki z chorobą. Jej ryzyko jest warunkowane genetycznie, natomiast w późniejszym wieku w dużej mierze zależy od trybu życia i diety. Cukrzyca jest chorobą metaboliczną i przewlekłą. Charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi, który spowodowany jest uszkodzeniem komórek trzustki wydzielającej insulinę.
 
Oznaki cukrzycy typu 1 nieznacznie różnią się od jesiennego spadku odporności – senność,  osłabienie, zwiększone pragnienie. Gołym okiem nie widać natomiast wspomnianego stężenia cukru we krwi, które w decydującej mierze warunkuje chorobę. Cukrzycę typu 2 trudniej rozpoznać, dlatego istotną rzeczą są badania okresowe, wykazujące normę funkcjonowania organizmu. W leczeniu tego typu nie wystarcza już tylko insulinoterapia. Należy stosować określoną dietę, utrzymywać normoglikemię, właściwe ciśnienie tętnicze oraz wprowadzać aktywność fizyczną. Sama cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych, zaburzenia czynności m.in. nerek, wzroku czy nerwów. Zaniedbanie oraz nieodpowiednie leczenie sprzyja powikłaniom.
 
W trakcie zaawansowanej choroby podaje się bardziej wyspecjalizowanie leki. Od kilku lat powraca temat refundacji. Cukrzycy w Polsce, jako jedyni w skali Unii Europejskiej, nie mogą liczyć na tego typu pomoc państwa. Muszą na własną rękę pokryć koszty leczenia i samych farmaceutyków.
 
Liczba zmagających się z chorobą na świecie sięga około 300 milionów, a w Polsce stanowi ponad 2,5 miliona. Wielu jest ludzi, którzy nie wiedzą o zmianach zachodzących we własnym organizmie, nie potrafią ich monitorować, co więcej dopuszczaj do skrajnych stanów zdrowotnych. Dlatego ważna jest profilaktyka i odpowiednia kontrola medyczna. Mówi się, aby dbać o zdrowie. Sens takich słów rozumie się dopiero w obliczu realnego zagrożenia ze strony choroby. 
Komentarze
Zaloguj się, aby móc dodać wpis.
Nikt nie dodał jeszcze komentarza. Możesz być pierwszym, który to zrobi.